כשהידיים שלכם קרות לאחר שביליתם יום שלם או מספר שעות במקום קר, זה טבעי לחלוטין. הגפיים שלנו נוטות להיות קרות יותר משאר איברי הגוף, מכיוון שיותר דם וחום נשלחים לאיברים היותר חיוניים כמו הלב, המוח, הכבד וכו'.

אך לעומת זאת, כאשר כל גופכם חם מלבד הידיים שלכם, שנשארות קרות מאוד, יתכן שאתם סובלים ממצב בריאותי כלשהו הדורש את מלוא תשומת לבכם.

 

1. תופעת ריינו (Raynaud’s disease)

זה הוא מצב המשפיע על אספקת הדם לחלקים מסוימים של הגוף, בדרך כלל על אצבעות הידיים והרגליים. למעשה, כלי הדם באצבעות, לפעמים באצבעות הרגליים, באוזניים ובאף, מצטמצמים כתוצאה מטמפרטורות נמוכות או מתח רגשי.

כתוצאה מכך האצבעות הופכות ללבנות או כחולות, בשל אספקת דם שאינה מספקת. הגורמים לתופעת ריינו עדיין אינם ברורים, אך אתם יכולים לזהות אותה בקלות בעזרת התסמינים האלה: אצבעות קרות לעתים קרובות, נפוחות, כואבות ומעקצצות.

למזלנו הרב, מצב זה יותר לא נעים מאשר מזיק.

 

2. תנאים אוטואימוניים

מחלה אוטואימונית, היא הפרעה שנוצרת כתוצאה מכך שמערכת החיסון תוקפת את הרקמות ואת התאים של הגוף עצמו, מכיוון שהיא טועה לחשוב שהם גופים פולשים.

זה הוא מצב רציני, לכן אם אתם חשים תסמינים כגון ירידה פתאומית במשקל, כאבים בשרירים ו/או במפרקים, ירידה בתפקוד המנטלי, עייפות או עלייה פתאומית במשקל, חוסר תחושה בידיים או ברגליים וכדומה, רצוי שתפנו לרופא שלכם.

 

3. היפותירואידיזם (Hypothyroidism)

אחד התסמינים הנפוצים ביותר של תת פעילות בלוטת התריס, הן ידיים קרות. בלוטת התריס פועלת כסוג של וסת חום בתוך הגוף, לכן כאשר היא נמצאת בתת פעילות תפקודים רבים של הגוף מואטים.

 

התסמינים של האטה זו הם תחושת עייפות, אכילת יתר ותחושה מתמשכת של קור.
מצב זה נפוץ בעיקר בקרב אנשים בגילאי 50 ומעלה.

 

4. מחזור דם חלש

ישנה אמונה רווחת, שמחזור דם חלש הוא הגורם העיקרי והבלעדי לכך שהידיים קרות. מחזור דם חלש מתרחש כאשר זרימת הדם נחלשת עקב שאיבה חלשה של הלב או בשל מכשולים פיזיים לזרימת הדם.

המכשולים הפיזיים כוללים בין היתר את הצטמצמות כלי הדם בשל הצטברות של כולסטרול. כאשר זרימת הדם בגוף נפגעת, זה טבעי ביותר לחוש קור בידיים ובכפות הרגליים.

נפיחות ועקצוצים מהווים גם הם תסמינים נפוצים, מכיוון שהידיים וכפות הרגליים רחוקים מהלב.

 

5. אנמיה

אנמיה מתרחשת כאשר יש לגוף מחסור בכדוריות דם אדומות או כאשר ההמוגלובין בדם נמוך. כתוצאה מכך הגוף אינו מקבל מספיק חמצן וזה יכול לגרום לידיים קרות.

אנמיה מתרחשת לרוב כאשר ישנו מחסור בברזל ו/או בנחושת, כאשר נוצר אובדן דם פתאומי כמו בזמן וסת אצל נשים או פציעה חמורה, כיבים (אולקוס), סוגים מסוימים של סרטן וכדומה.

מלבד ידיים קרות, התסמינים הנוספים של אנמיה הם עייפות, כאבי ראש, סחרחורות, קוצר נשימה וחיוורון.

 

6. מחסור בויטמין B12

ויטמין B12 הנמצא בין היתר במזונות אלה, בוטנים, ביצה, ירקות בעלי עלים ירוקים, תרד, ברוקולי, תפו"א, בננה, כבד עוף, דג סלמון, אגוזים, שעועית, חלב ומוצריו וכדומה, חשוב מאוד ליצירתן של כדוריות דם אדומות.

המחסור בויטמין זה, גורם לירידה ברמות של כדוריות הדם האדומות בגוף. אנשים מעל גיל 50, נוטים יותר למחסור של ויטמין חיוני זה. בדיקת דם פשוטה יכולה לומר לכם אם יש לכם חוסר או לא והאם זה הגורם לידיים הקרות שלכם.

 

7. לחץ דם נמוך

לחם דם נמוך יכול להיגרם בשל התייבשות, איבוד דם, נטילת תרופות מסוימות ובשל הפרעות למערכת האנדוקרינית. כאשר לחץ הדם נמוך, כלי הדם יכוונו את הדם מהגפיים לעבר האיברים החיוניים וזה יותיר את האצבעות שלכם קרות.

אם יש לכם לחץ דם נמוך המלווה בראייה מטושטשת, עייפות, בחילה, חולשה ובלבול, כדאי שתפנו לרופא שלכם לשם קבלת ייעוץ.

 

8. לחץ ומתח

לחץ ומתח יכולים לגרום להפרעות רבות לגופכם וידיים קרות היא אחת מהן. כאשר אתם נתונים תחת לחץ או מתח מתמשך, גופכם מפריש אדרנלין המכווץ את כלי הדם בגפיים וזה גורם לכפות ידיכם ורגליכם להיות קרות.

 

9. תרופות

ישנן תרופות רבות הגורמות להצטמצמות כלי הדם ובעיקר של העורקים. במקרה זה, תופעת הלוואי השכיחה ביותר היא תופעת ריינו.

 

10. עישון

אם עד עכשיו לא מצאתם סיבה מספיק טובה להפסיק לעשן, אז יש לכם עוד סיבה להפסיק. הניקוטין שיש בסיגריות גורם להתכווצות חוזרת ונשנית ולהצרה של כלי הדם והתוצאה היא: כפות ידיים ורגליים קרות.

 

קרדיט: שיפקה - מגזין בריאות
https://shifke.com/?p=3379